Ayasofyalı Abdurrahmân Hilmî Efendi

Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’nin şâkirdânından olan Abdurrahmân Hilmî Efendi, Fâtih Sultan Mehmed Hân’ın binâ-kerdesi olup 1935 senesinde yıktırılan Ayasofya Medresesi’nin sâkinlerinden olduğundan, hattâtîn meyânında “Ayasofyalı” lâkabı ile iştihâr etmiştir. Buradaki mesâ’îsine dâ’ir herhangi bir bilgi bulunmayan hattatın daha ziyâde yazı yazmak ve mürâca’at edenlere yazı ta’lim etmekle meşgul olduğu anlaşılmaktadır.

Ellerde kıt’a ve hilyeleri ile Antalya Müzesi’nde H. 1205/M. 1790-1791 tarihli Kur‘an-ı Kerîm’i bulunan Ayasofyalı Abdurrahman Hilmî Efendi’nin özel koleksiyonda bulunan H. 1219/M. 1804 tarihli celî sülüs levhâsı, bilhassa Hâfız Osman tarzı sülüs ve nesihte mâhir bir hattat olduğuna işâret etmektedir.

En önemli öğrencileri Mehmed Şükrî Efendi, Abdülkadir Şükrî Efendi ve hocasının oğlu Mehmed Reşîd Efendi’dir. Ayrıca Edirnevî Abdullah Efendi, Hüseyin Râgıb Efendi, Seyyid Ahmed Rüşdî Efendi, Hasan Sıdkî Efendi, Seyyid Abdullah Hilmî Efendi, Ayasofyalı Mehmed Efendi ve Mehmed Hâlis Efendi de onun öğrencisidir.

Ahlâkı ve dürüstlüğü ile meşhûr olup daha ziyâde münzevi şekilde yaşamış olan Ayasofyalı Abdurrahmân Hilmî Efendi’nin yazıya hasretmiş olduğu ömrü H. 1220/M. 3 Aralık 1805 tarihinde hitâm bulmuş ve Karacaahmet’te Şeyh Hamdullah’ın kabri civârına defnedilmiştir. Hâlen kırık durumda olan mezartaşının okunabilen kısmının metni şöyledir:

Hâzâ kabrehü merhûm ve mağfûrü’l-muhtâc ilâ rahmet-i rabbihi’l-gafûr Ayasofyay-ı Kebîr Medresesi’nde kâ’in üstâd-ı kâmil hattat Abdu’r-rahmân Hilmî….

 

Ayasofyalı Abdurrahmân Hilmî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Son Hattatlar, s. 130; Sicill-i Osmanî, III, s. 324; Merakid, s. 73; Türk Hattatları, s. 187; Hat ü Hattâtân, ss. 162-163; TYTK, I, s. 36; Meşhur Adamlar, s. 132; Asar-ı Atika Müzayede, 30 Nisan 2011, s. 288.

 

İsmail Orman, 12 temmuz 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s