Âtıfzâde Mehmed Vâhid Efendi

İstanbullu olan Âtıfzâde Mehmed Vâhid Efendi, Şeyhü’l-islâm Ömer Hüsâmeddîn Efendi’nin küçük kardeşidir. Fevkalade bir tahsîlin ardından bâ-imtihân müderris olmuş, târik-i tedrîsteki müddetini ikmâl ettiği H. 1268/M. 1852 senesinde Selânik Mollası olarak ilmiye sınıfına geçmiştir. Rumeli’de muhtelif mevleviyete nâ’il olduktan sonra Edirne Pâyesi’ni ve H. 1273/M. 1856 senesinde de Mekke Pâyesi’ni elde etmiştir.

H. 1278/M. 1866’da İstanbul Pâyesi’ne nâ’il olan Âtıfzâde Mehmed Vâhid Efendi, H. 1280/M. 1864 senesinde ilâve olarak Dâr-ı Şurâ Müftîliği’ne, aynı senenin sonlarında ise Meclis-i Vâlâ azâlığına ta’yin edilmiştir. Bundan kısa bir müddet sonra Anadolu Pâyesi’ne nâ’il olmuşsa da, giderek artan sağlık sorunları sebebiyle teka’üdünü istemiştir. Bu hâl üzere iken H. 3 Ramazân 1293/M. 22 Eylül 1876 tarihinde vefât etmiş ve Haydarpaşa Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Bilgili ve hoş-sohbet bir zât olduğu nakledilen Âtıfzâde Mehmed Vâhid Efendi’nin, ömrünü münzevî bir sekilde geçirmiş olduğu bilinmektedir. Medrese tahsîli aldığı esnâda hatt-ı ta’lik ve Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi’den aklâm-ı sitte meşkederek icâzet almıştır. Değerli bir hattat olduğu bilinmekteyse de, yazı ile fazlaca meşgul olmadığı için yazısına tesâdüf edilememiştir. Bununla beraber talebeye meşk vermekten imtinâ etmemiş ve Pîrîzâde Mehmed Sâhib Bey ile Yahya Tevfîk Bey gibi tilmizler yetiştirmiştir.

 

 

 

İsmail Orman, 22 haziran 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s