Anber Ahmed Ağa

Habeşî asıllı olan Anber Ahmed Ağa, küçük yaşta Karaağalar Dâ’iresi’ne alınmıştır. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra Harem-i Hümâyûn ağalarından olup Şehzâde Sultân Selîm Hân’a lala olmuş, cülûsundan sonra da musâhiblik hizmetini der-uhde eylemiştir. Selîm Han’ın hal’inden sonra hizmetine verildiği Şehzâde Sultan Mahmud’un cülûsundan sonra da hazînedâr-ı şehriyârî ve H. 28 Şevval 1228/M. 24 Ekim 1813 tarihinde de Dârü’s-sa’ade Ağası olmuştur.

İki sene hizmetten sonra H. 9 Şevvâl 1230/M. 14 Eylül 1815 tarihinde azledilerek Şam’a sürülen Anber Ahmed Ağa, uzun müddet burada kalmış, nihâyet H. 1238/M. 1822-1823 senesinde Şeyhü’l-harem ünvânıyla Medîne-i Münevvere’de ikametine müsa’ade edilmiştir. H. 1242/M. 1826-1827 senesinde hayatta olduğu anlaşılmakla birlikte, ne zaman vefât ettiği tesbit edilememiştir.

Saray-ı Hümâyûn’daki eğitimi esnâsında Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi’den aklâm-ı sitte dersleri almış olan Anber Ahmed Ağa’nın ayrıca ta’lik dersleri aldığı bilinmekteyse de, üstâdının kimliği ma’lûm değildir. Nitekim Atatürk Kitaplığı’nda bulunan H. 1202/M. 1787-1788 tarihli Sivasî Mustafa Efendi’nin el-Mefâtü’d-düriyye adlı eseri, hatt-ı ta’likte de mâhir bir hattat olduğunu göstermektedir.

 

 

 

İsmail Orman, 20 haziran 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s