Alî Vasfî Efendi

Lâz Ömer Vasfî Efendi’nin şâkirdânından kudretli bir hattat olan Alî Vasfî Efendi’nin terceme-i hâli hakkında, Galata Sarayı Mektebi’nin hüsn-i hat mu‘allimi olduğu ve hocasının H. 1240/M. 1824 senesindeki vefâtından sonra Enderûn-ı Hümâyûn Mektebi’nin hocalığını da der-uhde eylemiş olduğu dışında bir bilgi bulunmamaktadır.

Mekteblerde gılmâna ve hâriçten de tâlip olanlara yazı ta’lîmi ile meşgûl iken vefât etmiş olan Alî Vasfî Efendi’nin Şeyh Hamdullah’ın kabri civârına defnedildiği bilinmekteyse de, Habîb Efendi’nin “merhûmun boynunun eğri olduğuna delîl” saydığı mezartaşı bugün mevcut değildir. Öte yandan kaynaklarda vefâtı için H. 1253/M. 1837-1838 senesi işaret edilmekteyse de, kaybolan berâtının müceddeden itâsı hakkında Saray-ı Hümâyûn Ağası Hüseyin’in H. 29 Zi’l-ka’de 1255/1839 tarihinde vermiş olduğu arz, bu tarihten sonra vefât ettiğine işaret etmektedir.

Şâkirdânına meşk olmak üzere bir hayli murakka’ ve kıt‘a yazmış olan Alî Vasfî Efendi’nin İstanbul Üniversitesi Kütüphânesi’nde tarihsiz bir cüzü bulunmaktadır(A. 4559). Bunların dışında tarihsiz bir hilye-i sa‘adeti görülmüştür ki, hüsn-i hattının letâfetine delîldir. 

Yetiştirmiş olduğu öğrencilerin en meşhuru, şüphesiz Şefîk Bey’dir. Onun dışında Seyyid Mehmed Hilmî Efendi, Ahmed Şevkî Efendi, Hasan Vehbî Efendi, Arnavut Alî Ulvî Efendi, Osman Kemâlî Efendi, Seyyid Mehmed Zihnî Efendi, Hasan Rüşdî Efendi, Seyyid Mehmed Azîz Efendi, Alî Vehbî Efendi, Giridî Hasan Şükrî Efendi en önemli öğrencileridir. Ayrıca Seyyid Mehmed Hulûsî Efendi, Şâkir Rif’at Efendi, Mehmed Rüşdî Efendi, Abdurrahmân Hilmî Efendi ile Mâliye Nâzırı Hüseyin Hüsnî Efendi de bir müddet ondan istifâde etmiştir.

 

Alî Vasfî Efendi’nin Tüm Eserlerini Görmek İçin Tıklayın

 

 

Kaynakça

Kebecizâde; Hat ü Hattâtân, s. 168; Sicill-i Osmânî, III, s. 565; Merâkid-i Mu’tebere, s. 73; Son Hattatlar, s. 67; Türk Hattatları, s. 203; Antik AŞ, 27 Şubat 2011, ss. 162-163; BOA, C..MF.. 7/322.

 

İsmail Orman, 23 ağustos 2016

Alî Vasfî Efendi’ için 2 yanıt

 1. Selamin aleykum hocam
  Bende bir el yazma Kuran-i kerim var hicri 1323 tarihli. Ketebesinde Ali Vasfi ögrencisi Mehmed Nuri tarafindan yazildigi soylendi.
  Eger Ali Vasfi efendi 1255 de vefat ettiyse bu mumkunmudur? Soz konusu olan Mehmed Nuri hakkinda bir bilginiz varmi acaba?
  Saygilar

  Beğen

  1. Hayır meşhur ali vasfi değil bu. Kayıtlarıma göre bu tarihlerde yaşamış iki ali vasfi’den biri Kütahyalı ve diğeri de Safranbolulu. Muhtemelen bu ikisinden birinin öğrencisi. Açıkçası eserin fotoğraflarını görmek isterim ve müsaadeniz olursa sitede yayınlamayı arzu ederim.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s