Ali Rüştü Oran

1925 senesinde Biga’nın Mecîdiyye Mahâllesi’nde doğdu. İlk tahsîlini orada tamamladıktan sonra â’ilece Bursa’ya göçtüler. Lise tahsîlini burada itmâm eyleyen Ali Rüştü Oran, daha sonra me’muriyet hayatına atıldı. Bi’l-ahâre görevi gereği İstanbul’a yerleşti.

1960 yılında tanıştığı Hâmid Aytaç sâyesinde hüsn-i hatta alâka duymağa başlayan Ali Rüştü Oran, onun tavsiyesi ile ertesi senenin başlarında tilmizlerinden Halîm Özyazıcı’dan sülüs ve nesih meşkine başladı. Evvelâ Akademi’de devam eden dersler, hocasının emekliye ayrılmasından sonra da Topkapı’daki bağevinde sürdü. Ancak nesihi tamam ve sülüsü de yarı etmişken, üstâdının beklenmedik ölümü üzerine meşki yarım kaldı. Bunun üzerine yeniden Hâmid Aytaç’a müraca’ât edip eksik derslerini ondan ikmâl eyledikten sonra icâzete nâ’il oldu.

Meşgalesinden arta kalan zamanda yazı ile ilgilenen Ali Rüştü Oran, 1975 senesinde me’muriyetten emekliye ayrılınca, bazı günler İskender Paşa ve İsma’il Ağa cami’lerinde hususî surette talebeye hüsn-i hat dersleri vermeğe başladı. Bu hâl üzere iken 16 Şubat 1998 tarihinde vefât ederek Kazlıçeşme Mezarlığı’na defnedildi.

 

 

 

Kaynakça

Meşhur Hattatlar, s. 315; Ruhî Hendese, s. 128.

 

 

İsmail Orman, 7 şubat 2018

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s