Alî Râ’if Efendi

İsttanbullu ise de silsile-i-nesebi hakkında bir bilgi yoktur. Sıbyân mektebi sıralarında iken, Mustafa Kütâhî’nin şâkirdânından Mustafa Hilmî Efendi’den sülüs ve nesih meşkederek H. 1206/M. 1791-1792 senesinde icâzet aldı. Genç yaşında hulefâlıkla girdiği Sadâret Mektûbî Kalemi’nde yetişerek kısa zamanda hâcegân zümresine dâhil olan Alî Râ’if Efendi, bir aralık sadâret mektûbcusu dahi olduysa da, bade’l-azl Bâb-ı Âlî’de çeşitli hizmetlerde istihdâm edildi.

H. 1238/M. 1822 yılının sonlarında ta’yin edildiği Humbarahâne Nezâreti’nde uzun müddet görev yapan Alî Râ’if Efendi, H. 1245/M. 1829-1830 yılında Anadolu Muhâsebecisi ve ardından da Harameyn Muhâsebecisi oldu. H. 1254 senesinin Safer ayında (Mart-1838) ilave olarak Şûrây-ı Bâb-ı Âlî azâlığına ta’yin edildiyse de, sağlık sorunları sebebiyle görevine devam edemediğinden, H. 1258/H. 1842 yılında teka’üde sevkedildi. Nitekim kısa bir süre sonra vefât etti.

Resmî kitâbette mâhir hattatlardan olduğu nakledilen Alî Râ’if Efendi’nin, sülüs ve nesihde de kudretli olduğu anlaşılmaktadır. Ancak elde eserinin bulunmayışı, yazının san‘at yönü ile fazla meşgul olmadığına işâret etmektedir

 

 

Kaynakça

Sicill-i Osmânî, III, s. 567.

 

 

İsmail Orman, 28 mart 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s