Ahmed Münir Efendi

İstanbul’da çörekçilikle iştigâl eden Mehmed Efendi’nin oğlu olduğundan “Çörekçizâde” künyesiyle de ma’ruf olan Ahmed Münir Efendi İstanbul’da doğmuştur. Zekâsı ve kabiliyeti nedeniyle beyne’l-akrân sivrilince Galata Sarayı Mektebi’ne alınmış, buradaki tahsîli esnâsında şiir, edebiyât ve diğer güzel sanatlarla beraber Mestçizâde Ahmed Efendi’den hüsn-i hat dersleri almıştır.

Buradaki eğitimini ikmâl eyledikten sonra nakledildiği Topkapı Sarayı’nda da Eğrikapılı Mehmed Râsim Efendi’den istifâde ile mahâret kesbetmiş olan Ahmed Münir Efendi, nice zaman küçük me’muriyetlerde istihdâm edildikten sonra hâce ünvânı ve kitâbet hizmeti verilerek saraydan çerâğ edilmiştir.

Bir müddet sonra Koyun Halîfesi olarak İstanbul’un kasaplık hayvan ihtiyâcını karşılamakla görevlendirilen Ahmed Münir Efendi, bu ünvânla iştirâk etmiş olduğu Rus Seferi’nde iken rahatsızlanmış ve 1183 senesi Muhârrem ayında (Mayıs-1769) İsakça Menzili’nde vefât etmiştir. Müstakîmzâde’nin, vefâtına tarih olmak üzere “hitâm-ı a‘mâl” terkîbini söylediği Ahmed Münir Efendi’nin, hüsn-i hattaki mahâreti meşhur olmakla beraber âsârına tesâdüf edilmemiş olması, hattatlıkta ibrâz-ı fa’aliyet göstermemiş olduğuna işaret etmektedir. Nitekim şâkirdi de yoktur.

Buna mukabil, asıl şöhretini kazanmış olduğu şi’ir ve musıkî sahalarında zamanının mümtâz sîmâları arasına girmiş olan Ahmed Münir Efendi’nin, “Münîr” mahlâsı ile yazmış olduğu eş’arına mecmu’alarda tesâdüf edilmektedir. Ayrıca güfte mecmu’alarında, musıkî sahasındaki ünvânı olan “Koyun Halîfe” imzasıyla mukayyed bazı dînî ve dîn-dışı bestelerine rastlanmaktaysa da notaları günümüze intikal etmemiştir. 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, ss. 85-86; Tezkîre-i Fatîn, s. 383; Hat ü Hattâtân, ss. 96-97; Türk Musıkisi Antolojisi, I, s. 163; İst.A, I, s. 399; Türk Hattatları, s. 172; Meşhur Hattatlar, s. 147.


 

İsmail Orman, 3 ağustos 2016

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s