Abdullah Edirnevî

Edirne’de doğmuş ve orada ikmâl eylediği eğitimi esnâsında Şüğlî Ahmed Dede’den aklâm-ı sitte meşkederek icâzet almış olan Abdullah Edirnevî, daha sonra İstanbul’a giderek Muhâsebeci Alî Efendi’nin himâyesine girmiştir. Burada da tekemmül için Şekerzâde Seyyid Mehmed Efendi’den istifâde ile Hâfız Osman tarzında sülüs ve nesihte mahâret kazanmıştır.

Muhâsebeci Alî Efendi’nin vefâtına kadar hizmetinde bulunmuş olan Abdullah Edirnevî, daha sonra Devlet-i Aliyye’nin kalemiye ricâlinden olarak, muhtelif taşra hizmetlerinde bulunmuş olan Edirnevî Abdullah Efendi’nin, bu hâl üzere iken vefât ettiği bilinmekteyse de, tarihi ve medfeni ma’lûm değildir.

Hâfız Osman tarzı sülüs ve nesihte mahâret sâhibi olduğu nakledilen Abdullah Edirnevî’nin H. 1193/M. 1779-1780 senesinde Sultân Selîm Hân-ı Sâlis için yazdığı En‘âm-ı Şerîf Sakıp Sabancı Müzesi’ndedir.(288) Tezhîbi kütübhâne-i hassa müstahdemîninden Seyyid Ahmed Efendi tarafından yapılmış olan eser, hakkındaki medh ü senânın doğruluğuna delâlet eder.

 

 

 

Kaynakça

Tuhfe-i Hattâtîn, s. 268.

 

İsmail Orman, 18 temmuz 2017

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s