Mehmed Emîn Yazıcı

Tipik bir “Osmanlı efendisi” olması nedeniyle Ahmed Hamdî Tanpınar’ın Huzur adlı romanının karakterlerinden biri olan Mehmed Emîn Yazıcı, musıkî ve hüsn-i hat sahalarındaki fa’aliyetleri ile klasik Türk san‘atlarının yaşatılmasında büyük hizmette bulunmuştur. Her ne kadar hüsn-i hat sahasındaki kudreti, musıkîdeki mevki-i âl ü lâline ulaşamamışsa da, bu, Osmanlı Medeniyeti’ne ait hemen her şeyin gözden düşmüş olduğu bu dönemde icrây-ı san‘at eyleyen diğer meslekdâşlarının da kaderi idi.

Gerçekten de Mehmed Emîn Yazıcı’nın en büyük şanssızlığı, kemâl devresini kültürel bir dönüşümün yaşandığı Cumhuriyet’in ilk yıllarında yaşamış olmasıdır. Ahmet Hamdî Tanpınar, onu boş yere “bir medeniyetin en yüksek cihâz olarak kendisini seçtiği insanlardan biri” olarak tanıtmamıştı. Zira emsâlsiz kabiliyeti, hâ’iz olduğu san‘atları daha üst mertebelere eriştirmesine rahatlıkla olanak sağlayabilecek kapasitedeydi. Ama devir “Kazasker Efendi”nin yetiştiği devir değildi.

Böylesi üstün meziyetlere sahip olan Mehmed Emîn Yazıcı’nın terceme-i hâlini ile musıkî ve hat san‘atlarındaki kudretini öğrenmek ve eserlerini görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

Mehmed Emîn Yazıcı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s