Asker Bir Hattat: İbrahim Alâ’eddîn Bey

Asker kökenli Türk hattatlarından biri olan İbrahim Alâ’eddîn Bey, aslen Çerkes olmakla birlikte kölelerden değildi. H. 1260/M. 1844 senesinde İstanbul’da doğmuş, askerî tahsîlini ikmâl eyledikten sonra Musıka-i Hümâyûn’a me’mur olarak, sağ kolağası rütbesiyle esvâb emîni olmuş iken, H. 1305/M. 1886 senesinde, henüz 41 yaşında ve bir yıllık evli olduğu hâlde ansızın vefât etmişti.

Eyüp’de Şâh Sultan Dergâhı karşısındaki kabristânda medfûn olan İbrahim Alâ’eddîn Bey, meşâhir-i hattâtînden Şefîk Bey’den öğrenmiş olduğu sülüs ve celîsinde, üstâdı ayarında olmasa da, son derece mâhir bir hattat olduğuna âsârı şahâdet eylemektedir. Belki genç denilebilecek bir yaşta vefât etmemiş olsa idi, çok daha kudretli bir hattat olabilecekti.

Müte’addid kıt’a ve levhâ ile Orhâniye Kışlası içindeki caminin cümle hutûtu ve Beşiktaş’taki Sinan Paşa Cami’nin pencereleri bâlâsındaki Esmâ’ü’l-hüsnâ’yı yâdigâr bırakmış olan İbrahim Alâ’eddîn Bey’in mufassâl terceme-i hâli ile eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

İbrahim Alâ’eddîn Bey

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s