Veliyyüddîn Efendi

64. Orta ihtiyarlarından Solakbaşı Hacı Mustafa Ağa’nın oğlu olarak Silivrikapı’da geldiği dünyaya, “İmâd-ı Rum” ünvanını elde etmiş değerli bir ta’lik-nüvis ve dönemin siyaset sahnesinde söz sahibi bir şeyhü’l-islâm olarak vedâ etmiş olan Veliyyüddin Efendi, hiç şüphesiz 18. yüzyıl Osmanlı siyaset, ilim ve kültür hayatının en fa’al ve en ma’ruf simalarından biri idi. 

Nevşehirli Dâmâd İbrâhim Paşa’nın himâyesine girerek, onu meşihat makamına taşıyacak olan ikbal basamaklarını tırmanırken, hatt-ı ta’likte de kendine mahsus bir şive oluşturmayı başarmış olan Veliyyüddîn Efendi, Mehmed Es’ad Yesari Efendi ile gerçek kimliğine kavuşacak olan Türk ta’lik ekolünün kendi vadisini bulmasında, gerçekten de büyük hizmetlerde bulunmuştu.

Veliefendi Mesiresi ile Bayezid Cami yanındaki kütüphanesini İstanbul’a yadigar bırakıp nice abideyi yazılarıyla süslemiş olan Veliyyüddîn Efendi’nin hatt-ı ta’likteki mevki-i âl ü lâlini öğrenmek, eserlerini incelemek ve inişli-çıkışlı hayat hikayesini öğrenmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Veliyyüddîn Efendi

 

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s