Çömez Mustafa Vâsıf Efendi

Kastamonulu hattatlardan olan Çömez Mustafa Vâsıf Efendi, zamanının “reisü’l-hattâtîni” olarak kabul edilmiş olmakla birlikte, Türk hat san‘atı tarihindeki asıl şöhretini Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin hocası olmakla kazanmıştı. Aklâm-ı sitteyi Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi’den öğrenmiş ve icâzetiyle birlikte “Çömez” lâkabını almıştı.

Lâz Ömer Vasfî Efendi’den de istifâde ederek hüsn-i hatta üstâd mertebesine erişmiş olan Çömez Mustafa Vâsıf Efendi, Sultan Abdülhamîd Hân-ı Evvel’in Bahçekapı’daki türbesinin baş-türbedârı ve merhûm sultanın evkafının kaymakam vekîli iken H. 1269/M. 1852-1953 senesinde vefât etmiş ve Eyüb Sultan Cami’nde mihrâb önüne defnedilmiştir. 

Mezartaşında “ser-levhâ-i hattâtîn” ünvânıyla yâd olunan Çömez Mustafa Vâsıf Efendi, nesih hattatlarının bugün de kullanmakta oldukları Java kalemini Türk hat san’atına sokan kişidir. Elinin kudretini muhâfaza için sapan sporu yapan ve hatta bu işte, en yüksek minârenin başından sapan taşını kol kuvvetiyle geçirebilecek kadar mâhir olan Çömez Mustafa Vâsıf Efendi’nin mufassal terceme-i hâlini öğrenmek ve eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz

Çömez Mustafa Vâsıf Efendi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s