Hocazâde Mehmed Enverî Efendi

Sultan Ahmed Cami ser-mü’ezzini olan Hocazâde Mehmed Enverî Efendi, zamanının hüsn-i hat, musıki ve şi’ir meclislerinin aranılan sîmâlarından biri idi. Suyolcuzâde Eyyubî Mustafa Efendi’nin rahle-i tedrîsinden geçip Şeyh Üslûbu’nda kendine has bir şîve te’sis ederek, bî-nâzir bir hattat hâline gelmiş ve ileride saltanata geçecek olan Şehzâde Mustafa’ya hüsn-i hat mu‘allimi olarak ta’yin edilmişti.

Nitekim onun sâyesinde, Şeyh Hamdullah’ın ders verdiği Fîruz Ağa Mektebi’nin meşk hocalığını elde etmiş olan Hocazâde Mehmed Enverî Efendi, 1694 senesinde Hac vazifesini ifâ ettikten sonra dönüş yolunda rahatsızlanmış ve Medîne’nin iki konak dışında vefât etmiştir. Hüsn-i hattın tekemmülüne son derece önem vermiş olan Hocazâde Mehmed Enverî Efendi, bu hususta büyük hizmetler vermiş olan Hâfız Osman’ın kemâlini beyân etmekten de asla imtinâ etmemişti.

Hayatını yazıya adayarak, nice âsâr-ı bedi’a vücuda getirmiş ve yüzlerce hattat yetiştirmiş olan Hocazâde Mehmed Enverî Efendi’nin mufassâl terceme-i hâlini öğrenmek ve eserlerini görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Hocazâde Mehmed Enverî Efendi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s