Recâ’î Efendi

Mustafa Râkım Efendi’den öğrenmiş olduğu sülüs ve celîsi ile nesihte zamanının mümtâz hattatları arasına girmeyi başarmış olan Recâ’î Efendi, Sicill-i Osmânî mü’ellifinin beyânına göre, Nusretiye Cami’nin yazılarını yazmağa me’mur edilen hocasının felce uğraması üzerine, kendisine tevdi edilmiş olan yazıları itmâm etme görevini lâyıkıyla ifâ etmişti. Ancak buradaki âsârına ketebe koymadığı gibi, yazısını hocasınınkinden tefrîk edebilmek mümkün olmadığından, hangisinin ona ait olduğu tesbit edilememektedir. 

Aklâm-ı sitteyi sıbyan mektebi sıralarında iken Filibevî Mehmed Efendi adlı bir mekteb hocasından öğrenmiş olan Recâ’î Efendi, evâhir-i hâlinde yeniden ta’likle de meşgûl olarak, o kalemde de kudret ibrâz eylemişti. Ancak biraz da serkeşâne yaşam tarzının tesiriyle bu aklâmın hiçbirinde üstâd seviyesine erişememiş, deyim yerindeyse Allah vergisi hünerini kendi elleriyle köreltmişti. Son zamanlarındaki nedâmet ise şüphesiz fayda getirmemişti.

Hüsn-i hattın dekayıkına vâkıf olan hattâtînden olan Recâ’î Efendinin mufassâl terceme-i hâlini öğrenmek ve eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

 

Recâ’î Efendi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s