Çırçırlı Alî Efendi

İkametgahının bulunduğu yere nisbetle “Çırçırlı” ve “Haydarlı” nâmları ile yâd olunan Alî Efendi, Türk hat san‘atında, bilhassa celî sülüs kaleminin kudretli hattatlarından biri olmakla beraber, merdüm-giriz tabi’atı nedeniyle terceme-i hâline dâ’ir ma’lumât son derece sınırlıdır. Mâliye Nezâreti’nin muhtelif kademesinde kâtib olarak görev yaptıktan sonra emekliye sevkedilmiş olduğunu İbnülemin nakletmektedir.

Ancak son zamanlarında Üsküdar’da Yeni Cami civârındaki bir bekâr odasında perişan bir hayat sürmeğe başlayınca, müntesiblerinden olduğu Şa’bâniye Târikatı meşâyih-i kirâmından Necîb Efendi’nin mahdumu Fahreddîn Efendi’nin daveti üzerine Aksaray’daki dergâha nakl-i mekân eyleyerek, orada vefât etmiş olan Çırçırlı Ali Efendi’nin, hocası Şefik Bey’in ve hatta Kazasker Efendi’nin takdirini kazanmış olduğu bilinmektedir.

Öyle ki hasleti nedeniyle onunla anlaşamayan Sâmî Efendi’nin dahi, hüsn-i hattaki fevkalade kudretini itiraf etmişti. Çırçırlı Alî Efendi’nin mufassal terceme-i hali ile eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Çırçırlı Alî Efendi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s