Fehmî Efendi

Bâb-ı Meşihât me’murlarından olan Fehmî Efendi, hat san’atındaki şöhretinin yanında zamanının nâmlı hâfızlarından biri idi. Aklâm-ı sitteyi Şefîk Bey’den meşkederek icâzet almış, onun vefâtından sonra da Şevkî Efendi’den uzun müddet müstefiz olmuştur. O üstâd-ı muhterem sayesinde, bilhassa sülüs ve celîsinde Mustafa Râkım Efendi’nin yolunda kudretli bir hattat haline gelerek Türk hattatları meyânında haklı bir şöhrete kavuşmuştur

Ancak 1908 senesindeki büyük Fâtih yangınında Aksaray’daki hânesi ile bitişiğinde bulunan fırınının ve bakkal dükkânının küle dönmesi ve 1912 senesindeki tensîkatta emekliye sevkedilmesi ile ciddi bir geçim derdine düşmüş ve Bayezid’deki Kâğıdçılar Çarşısı’nda bir dükkân açıp arzu edenlere yazı yazarak, zarûretini hafifletmeğe çalışmıştı.

Nihâyet mesânesine peydâ olan kanser illeti nedeniyle çalışamaz hâle gelince kayınpederinin hânesine yerleşmek mecburiyetinde kalmış olan Fehmî Efendi, 5 Şubat 1915 tarihinde şiddetli ızdırablar içinde vefât etmiştir. Bu değerli hattatın hazin şekilde son bulan hayat hikâyesini öğrenmek ve eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Fehmî Efendi

 

İsmail Orman

31 mayıs 2016

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s