“Celâleddîn-i sânî” Mehmed Tâhir Efendi

Mahmud Celâleddîn Efendi’nin tilmiz-i hası Mehmed Tâhir Efendi, Tezkîre-i Hattâtîn’de beyân edildiği üzere “celî yazıda üstâdına fâ’ik” ve “Celâleddîn-i sânî” ünvânına bî-hakkın lâyık bir hattat idi. Bu münâsebetle şehzâdelik eyyâmında Sultan Abdülmecîd’e hüsn-i hat dersleri vermiş ve cülûsundan sonra da “mu‘allim-i hatt-ı sultânî” ünvânını elde etmişti. 

Böyle olmakla beraber hayatına dâ’ir ma’lûmâtımız neredeyse yok gibidir. Babasının adının Ahmed olduğunu bildiğimiz bu değerli hattat, Nur-ı Osmaniye Cami’nin hitâbet hizmetinde bulunmuş ve H. 1262/M. 1846 senesinde vefât ederek, Eyüp’ün Kırkmerdiven mevki’nde Hâkim Kutbeddîn Mektebi civârına defnedilmiştir. 

Mustafa Râkım Efendi’nin Türk hat san’atında çığır açan üslubuna karşı Mahmud Celâleddîn Üslûbu’nu yaşatmağa çalışan Mehmed Tâhir Efendi’nin vefâtından sonra, tilmizi Sultan Abdülmecîd tarafından temsil edilen bu üslûp, onun ölümünü müte‘akiben kuru bir dal olarak hat san‘atı tarihindeki yerini almıştır.

Hâlen Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde bulunan hilye-i sa’adeti gibi, nefis hattıyla muharrer nice âsârı müze ve özel koleksiyonları süsleyen Mehmed Tâhir Efendi’nin mufassal hayat hikâyesi ve eserleri için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

Mehmed Tâhir Efendi

 

İsmail Orman

1 haziran 2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s