Nazîf Bey

1846 senesinde Rusçuk’ta başlayıp 1913’te İstanbul’da hitam bulan hayatını hat san’atına adamış hattatlardan biri olan Nazîf Bey, Hâfız Abdülahad Vahdetî Efendi’nin rahle-i tedrisinde başladığı hat çalışmalarına Şefîk Bey’le devam etmiş, nihâyet Sâmî Efendi ile tanıştıktan sonra hüsn-i hattın dekayıkına vâkıf olarak, bilhassa sülüs ve celîsi ile nesihte üstâd mertebesine erişmiş kudretli hattatlardan biri haline gelmişti. 

Celî yazıları tek kurşun kalemle çizebilecek kadar mahir bir hattat olan Nazif Bey, muhabbetini kazandığı Sâmî Efendi’den sonra zamanın en büyük üstâdı idi. Aslında bu iki üstâd, adeta birbirlerinin mütemmim cüz’ü idiler. “Allah, Nazîf’i yazı yazmak için yaratmış!” sözleriyle kendisini taltif eden Sâmî Efendi’nin hakkını, “Ben ona mülâkî olduktan sonra esrâr-ı hatta vukûf peydâ ettim” diyerek teslim etmiş olan Nazîf Bey, kadîm dostu Çarşambalı Ârif Bey’in kaybıyla sarsılan Sâmî Efendi’nin yarasına merhem olduğu gibi, hizmetinden ve sohbetinden vefâtına değin ayrılmamıştı.

Elinin melekesini yitirmemek için, her fırsatta yazı meşkeden ve hatta “bakkal kâğıdı” denen âdî kağıdlara ve mukavvaya dahi karalama yapan Nazîf Bey’in, içindeki hüsn-i hat aşkını izâha lüzum yoktur. Onun müstesna hayat hikâyesinin teferru’âtı ile tüm eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Nazîf Bey

 

 

İsmail Orman

30 mayıs 2016

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s