Emin Barın

Bolu’da hattatlık ve mücellidlikle meşgul olan Mehmed Tevfîk Efendi’nin oğlu olduğundan hüsn-i hatta küçük yaşlardan itibaren aşina olan Emin Barın Dârü’l-mu’allimîn’de ve Ankara’daki Gazi Terbiye Enstitüsü Resim-İş Bölümü’ne devam ettiği eğitimini Almanya’da sürdürmüş ve yazı ve cild eğitimi almıştır. 

Kâmil Akdik’ten hüsn-i hat dersleri almış olan Emin Barın, yazı san‘atlarına olan ilgisi daha çok Latin harfleri ile oluşturulan modern kompozisyonlar ile diploma ve berât yazıları üzerine olmuş ve bu cümleden olarak Anıtkabir’in yazılarını 1953 yılında tamamladıktan sonra 1955’te de Yunus Emre’nin mezarındaki yazıları yazmıştır. 

Bir mimar arkadaşının ricâsı ile yazdığı kûfî besmele ile Osmanlı hat san‘atında da eser vermeğe başlayan Emin Barın, hocası Kâmil Akdik’e verdiği sözü yirmibeş yıl sonra tutarak, özellikle dîvânî ve kûfî hatları üzerine yoğunlaşmış ve Almanya’da aldığı grafik eğitimini Arap harflerine uygulayıp gelenek ile modernite arasında köprü kuran yeni ve çağdaş kompozisyonlar üretmiştir. Hayat hikayesi ve eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Emin Barın

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s