Azîz Rıfâ’î

Rıfâ’i Târikatı’na olan intisabı nedeniyle bilhassa son dönem âsârına “eş-Şeyh Mehmed Abdü’l-azîzü’l-rıfâ’î” sûretinde ketebe koyduğundan, Türk hattatları meyânında “Azîz Rıfâ’î” nâmıyla iştihâr etmiş olan hattatımızın, H. 1288/M. 1871’de Trabzon Maçka’da başlayan hayat hikayesi, 1934 yılında İstanbul’da hitama erdiğinde, ardında yüzlerce eser ve özellikle Mısır’da belki bir o akdar da şakird bırakmıştır.

Karinâbâdî Hasan Hüsnî Efendi’den ta’lik, Bakkal Ârif Efendi’den de sülüs ve nesih hatlarını ta’lim etmiş olan Azîz Rıfâ’î, Reisü’l-hattâtîn Muhsinzâde Abdullah Bey’den de istifâde ile zamanının önde gelen hattatlarından biri olmuştu. Nitekim buna istinaden Kral Fu’ad’a bir Kur’an-ı Kerîm yazmak üzere Kahire’ye davet edilmiş, bu işle meşgul iken Hilâfet’in ilgâ edilmesi üzerine me’muriyetinin sona erdiğini haber alınca Mısır’da kalmıştır.

Kahire’de onbir sene boyunca hat ve tezhib dersleri veren Azîz Rıfâ’î, oniki kalemde fevkalade kudret sahibi olduğu gibi, “rık‘a yazar gibi sür‘atle sülüs, nesih ve ta’lik yazan” seri’ü’l-kalem bir hattat idi. Neredeyse tüm İslam coğrafyasına dağılmış durumdaki âsârının büyük bir hüsn-i hat aşkıyla vücuda getirilmiş olduklarını her hâllerinden belli etmeleridir ki, Azîz Rıfâ’î’yi Türk hat san‘atında fevkalade bir mevki’e taşıyan da bu husustur.

Azîz Rıfâ’î

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s