İsmâ‘il Zühdî Efendi

Türk hat san’atının mümtâz sîmâlarından biri olan Mustafa Râkım Efendi’nin ağabeyi ve üstâdı olan İsmâ‘il Zühdî Efendi, hayatını tümüyle yazıya hasretmiş hattatlardandır. Zamanının önemli hattatlarından müstefiz olarak aklâm-ı sittede bî-nâzir bir hattat hâline gelmekle Dîvân-ı Hümâyûn kâtibleri zümresine iltihâk etmiş ve Sultan Mustafa Hân-ı Sâlis zamanında ilâve olarak Enderûn-ı Hümâyûn gılmânının hüsn-i hat mu’allimliğine nasbedilmişti.

Buna istinaden hayatı boyunca takdir görmüş olan İsmâ‘il Zühdî Efendi, hüsn-i hattaki mevki-i âl ü lâli ile zamanının “reisü’l-hattâtîn”i addedilmiş, hatta ölümünden sonra Edirnekapısı Kabristanı’nda bulunan mezarı, hattatların en makbul ziyâretgâhı hâline gelmişti. Bunun sebebi ise, mezartaşının baş ve ayak şâhidesine kardeşi Mustafa Râkım Efendi tarafından yazılmış kitabelerdir. 

Rivayete göre Mustafa Râkım, bu yazılar üzerinde çalışırken rüyâsında ağabeyini görmüş. Yazı kalıbını inceleyen İsmâ‘il Zühdî Efendi’nin “elifleri cılız yapmışsın, onlara birer kaftan giydir!” şeklindeki uyarısını dikkate alan Râkım Efendi, böylelikle Türk hat san’atında yeni bir çığır açacak olan üslûbunu geliştirmiş.

Bu hikaye nedeniyle, tüm hattatlara ilham kaynağı olan İsmâ‘il Zühdî Efendi’nin hayat hikayesi ile hat san ‘atındaki müstesna mevki’ni öğrenmek ve eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

 

İsmâ’il Zühdî Efendi

 

 

 

İsmail Orman

4 nisan 2016


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s