Hâmid Aytaç

Harf inkılabı ile büyük bir darbe yiyen Türk hat san’atının Cumhuriyet nesillerine intikalinde mühim hizmetleri bulunan Hâmid Aytaç, hüsn-i hattı Diyarbakır’ın kısıtlı olanakları içinde öğrenmiş, ancak tahsil için gittiği İstanbul’da Nazîf Bey, Kâmil Akdik, İsma’il Hakkî Altunbezer ve Hulûsî Yazgan gibi üstâdlardan istifâde ile tekemmüle ulaşmıştır.

Fevkalade kudretli eli ve zevkli gözü ile akranları arasından sıyrılan Hamid Aytaç “azmi” sâyesinde hocalarının takdîrini kazanmış ve her zaman teşvîklerini görmüştür. Başlarda Azmi” mahlâsını kullanmış, daha sonra da “Hâmid” isminde karar kılmış olan hattatımız, resmi mesa’isi haricinde, uzun müddet Cağaloğlu’ndaki matba’asında mühür, kartvizit ve etiket imâli ile uğraşmıştır.

Son yıllarını Reşîd Efendi Hanı’nda mütevâzı bir odada tek başına geçirmiş olan Hâmid Aytaç, yegâne aşkı olan yazıya vefatına değin ara vermemiş ve iki Kur’an-ı Kerim ile sayısız kıt’a ve levhâ yazmıştır. Son yıllarını hastalıklar içinde geçiren  büyük üstâd 19 Mayıs 1982 tarihinde vefât etmiş ve Karacaahmet Mezarlığı’nda Şeyh Hamdullah’ın ayakucuna defnedilmiştir.

Bilhassa celî sülüs, sülüs, nesih ve ta’likte zamanının en değerli hattatlarından biri olan Hâmid Aytaç’ın Diyarbakır’a başlayan müstesna hayat hikayesi ile birbirinden nefis eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

 

Hamid Aytaç  

 

İsmail Orman

2 nisan 2016  

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s