Hasan Rızâ Efendi

Sadr-ı esbâk Reşîd Paşa’nın kilercisi Ahmed Nazîf Efendi’nin oğlu olarak H. 1265/M. 1849 yılında dünyaya gelmiş olan Hasan Rızâ Efendi, Kemeraltı’nda Sucu Hüseyin Efendi’den başladığı hüsn-i hat eğitimine Bâb-ı Seraskerî kâtiblerinden Yahya Hilmî Efendi’den devam ederek, aklâm-ı sittede ve bilhassa hatt-ı nesihte fevkalade bir mahâret kesbetmiştir. 

Musıka-i Hümâyûn’daki mesa’isi esnasında, oranın hüsn-i hat mu’allimi Şefîk Bey’den tekrar meşke başlayarak, nesih ve sülüsten icâzet alan Hasan Rızâ Efendi, yeteneği ile gözüne girdiği hocasının delâleti ile üstâdların üstâdı Kazasker Mustafa İzzet Efendi’den de istifâde etme şansı bulmuş ve böylelikle son derece kudretli hattatların taht-ı tedrisinde mükemmel bir hattat haline gelmiştir.

H. 1288/M. 1871’de Musıka-i Hümâyûn imâmı ve Şefîk Bey’in hastalığı nedeniyle teka’üde sevki üzerine, ilâve olarak Musıka-i Hümâyûn hat mu’allimliği de uhdesine tevdi’ edilmiş olan Hasan Rızâ Efendi, Medresetü’l-hattâtîn’in te’sisinde de sülüs, nesih ve reyhânî mu’allimliğine nasbedilmiş ve bu hal üzere iken H. 1328/M. 1920’de vefât etmiştir. Hayatı ve eserlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Hasan Rızâ Efendi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s