Son Reisü’l-hattâtîn Kâmil Akdik

Osmanlı İmparatorluğu’nun son “reisü’l-hattâtîn”i olan Kâmil Akdik, Sâmî Efendi’den H. 1300/M. 1884 yılında yazdığı hilye-i şerîfe ile icâzet aldıktan sonra, hüsn-i hattaki kudretine istinaden nakledildiği Dîvân-ı Hümâyûn Mühimme Kalemi’nde hocasından dîvânî hattını ve tuğra çekmeyi öğrenmiştir. Medresteü’l-hattâtîn’in hutut-ı mütenevvi’a mu’allimliğinde iken H. 25 Rebi’ü’l-evvel 1333/M. 9 Şubat 1915 tarihinde de “reisü’l-hattâtîn” ünvânı tevcîh edilmiş olan Kâmil Akdik, Hilâfet’in ilgâsı ile teka’üte sevkedilir.

Harf inkılabı üzerine, yeteri kadar ilgi göremeyen meslekdaşları gibi Mısır’a giden Kâmil Akdik, 1936’da Akademi’de hüsn-i hat ta’limine müsaade olunması üzerine geri dönerek, harf inkılâbı ile inkırâza uğrayan Türk hat san’atının tümüyle tarihe karışmasına engel olmağa çalışır. 23 Temmuz 1941 tarihindeki vefâtına değin nice asara imza attığı gibi, pek değerli tilmizler yetiştirir.

 

Bilhassa sülüs ve celîsi ile nesih ve dîvânî hatlarında “kâmil” mertebesine erişerek, bî-hakkın “reisü’l-hattâtîn” ünvânını ittihâz eylemiş olan Kâmil Akdik‘in hayatı ve eserlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz

 

 

Kâmil Akdik

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s