Hüsn-i Hat Aşığı Bir Hattat: Bakkal Ârif Efendi

Filibe’nin fethinde bulunarak orada mesken tutmuş olan “Emir Şeyhi Ailesi”ne mensup Bakkal Ârif Efendi, beldesinin nâmlı hattatlarından olan Yürüyüş Cami hatîbi Hâfız İsmâ‘il Efendi’den icâzet alarak girmiş olduğu hüsn-i hat sahasındaki mevki’i, H. 1293/M. 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi’nde Filibe’nin işgâl edilmesi üzerine ailesi ile beraber hicret ettiği İstanbul’da tümüyle değişmiştir.

Mâ’işetini temin için açtığı dükkân nedeniyle, hattâtîn meyânında iştihâr edeceği “Bakkal” lâkabını kazanan Ârif Efendi, Şevkî Efendi’den yeniden sülüs ve nesih meşkederek, H. 1301/M. 1883 senesinde icâzet almış ve göstermiş olduğu kudret neticesinde, imtihânla Nûr-ı Osmâniye Cami avlusundaki meşkhânede yazı ta’limine me’mur edilmiştir.

Bilhassa sülüs ve celîsinde ibraz eylemiş olduğu kudretle Türk hat san’atı içinde ayrı bir ekol olarak değerlendirilebilecek, kendine özgü bir şiveye sahip olan Bakkal Ârif Efendi‘nin yazıya son derece meraklı olup evinde ve boş zamanlarında dükkânında yazı ile meşgûl olduğu bilinmektedir. Ayrıca seriü’l-kalem bir hattat olan Bakkal Ârif Efendi’nin Filibe’de başlayıp İstanbul’da nihayet bulan hayat hikayesini öğrenmek ve eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

Bakkal Ârif Efendi


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s