Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi

Sultan Mahmud Han’ın hat hocası olan Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi, Osmanlı hat san’atının değerli hattatlarından biri olup Konyalı Ebû-bekir Râşid Efendi’den öğrenmiş olduğu aklâm-ı sittedeki mahareti ile Hâfız Osmân ekolünün en önemli mümessillerinden biri hâline gelmişti. Galata Sarayı gılmânına senelerce hüsn-i hat ta’lîm etmiş, bilâhare şehzâdeganın hat mu’allimliğine ta’yin edilmişti. 

Hüsn-i hat dersleri verdiği Şehzâde Mahmud’un 1809’daki cülûsu üzerine kâtib-i sultânî olarak, zamanının en önemli hattatı haline gelen Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi, H. 1231/M. 1816 senesinde Hac farîzasını ifâ eylemek üzere İstanbul’dan ayrıldığında görevini Mustafa Rakım Efendi’ye terketmişti. H. 9 Rebi’ü’l-ahir 1247/M. 17 Eylül 1831 tarihinde vefât ederek, Üsküdar Karaca Ahmed’de, Şeyh Hamdullah merhûmun civârına defnedilmiş olan Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi, Hafız osman ekolünün son büyük temsilcisi olarak, Mustafa Rakım Efendi’nin te’sis etmiş olduğu yeni üslubu görme şansına erişmişti.

Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi‘nin mufassal terceme-i halini öğrenmek ve eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz: 

Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s