Şefîk Bey

Son devir Osmanlı hat sanatının en ma’ruf isimlerinden biri olan Şefîk Bey, hüsn-i hattı evvelâ Lâz Ömer Vasfî Efendi’nin şâkirdanından Alî Vasfî Efendi’den öğrenmiş, ancak tekâmüle, teyzesinin eşi olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi’den, otuz seneye yakın süre aldığı meşklerle erişmişti. Yazıda öylesine bir mevki’e ulaşmıştı ki, hocasının “Allah beni sensiz bir cennete koymasın!” diye du‘âda bulunduğu dahi rivâyet edilir.

İbnülemin’in “Esrâr-ı hutûtun en dakik noktalarına vâkıfdır ki, âsar-ı bedi’âsı hoş-nüvisânın makbûl ve mağbûtudur” diye methettiği Şefîk Bey‘in, bilhassa sülüs ve celîsinde kemâl mertebesine erişmiş olduğu âsârı ile sâbittir. Ayrıca nesih, dîvânî ve siyâkatte de mâhir idi. Muhsinzâde Abdullah Bey ile gençlik yıllarında yazı arkadaşlığı ile başlayıp Kazasker Efendi’nin hânesinde samimî bir dostluk haline gelerek vefâtına değin devam eden muhâbbetleri ise, her ikisinin de mükemmel birer hattat olmalarını sağlamıştı.

San‘at yaşamı boyunca hocasının izinde kalan Şefîk Bey, son dönem yazılarında Mustafa Râkım Efendi’nin etkileri görülen kendine has bir şive geliştirmişti. Farklı terkib ve istiflerle yazdığı levhâlarla, Türk hattatları meyânında kendine müstesna bir mevki’ elde etmiş olan Şefîk Bey’in mufassal terceme-i hali ile eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Şefîk Bey


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s