Derviş Abdî

Asıl adı Abdullah olmakla beraber Derviş Abdî namıyla iştihar etmiş olan bu değerli ta’lik-nüvis, hatt-ı ta’liki bizzat mucidinden, yani İmâdü’l-hasenî’nin kendisinden meşketme şerefine na’il olmuş idi. Meşkini tamamladıktan sonra Konya Mevlevîhânesi’ne dâhil olmuş ve ardından da İstanbul’a giderek, Yenikapı Mevlevîhânesi’nde inzivâya çekilmiş olan Derviş Abdi, çilesini tamamladıktan sonra tekrar İran’a giderek, bir entrika ile katledilen hocasının kendisine vasiyet olarak bıraktığı yazı altlığına gizlenmiş olan on kıt‘a ile İstanbul’a geri döner.

Bundan sonra Beykoz’da bir tekkeye yerleşip talebeye ders vermekle ve tâlip olanlara Kur‘an-ı Kerîm ve Mesnevî-i Şerîf tahrîr etmekle meşgûl olmaya başlayan Derviş Abdî, san’atının mükafatını Sultan Murâd Hân-ı Râbi zamanında görmeğe başlamıştı. Sultanın inayetiyle 1647 senesinde eda eylediği Hac farîzası sonrası Medine’de vefât ederek Cennetü’l-bâkî’ye defnedilen Derviş Abdî, İmâdü’l-hasenî’nin kendisine miras bıraktığı, hattâtîn meyânında “altlık kıt‘aları” olarak yâd olunan kıt‘alarla değerli ta’lik hattatları yetiştirerek, ta’lik hattının İstanbul’da yerleşmesi ve yeniden te’sis edilmesine büyük katkı sağlamıştır.

Türk tarzı ta’lik hattının gelişimindeki fevkalade hizmeti nedeniyle hat silsilesi düzenleyen erbâb-ı mü’ellifîn tarafından, Osmanlı hat san’atında ta’lik bâbının mü’essisi olarak addedilmiş olan Derviş Abdî’nin, Buhara’dan başlayan mufassal terceme-i hali ile eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Derviş Abdî

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s