Hezarfen Bir Hattat: Abdülfettâh Efendi

Sadr-ı Esbâk Husrev Mehmed Paşa’nın kölelerinden olan Abdülfettâh Efendi, onun dâ’iresinde iyi iyi bir tahsîl ve terbiye görmüş ve ser-askerliği zamanında Bâb-ı Ser-askerî Dâ’iresi’ne girerek Arapça, Farsça, hendese ve hesâb okuduğu gibi aklâm-ı sitte, ta’lik, dîvânî ve rık’a ta’lim edip icâzet almıştı. Hâmisi sâyesinde daha nice devlet hizmetine nâ’il olarak, H. 8 Ramazân 1314/M. 16 Ekim 1896 tarihinde Vaniköy’deki yalısında vefât etmiş olan Abdülfettâh Efendi, der-uhde eylediği vazifelere rağmen hüsn-i hatla olan alakasını hiçbir zaman kesmemiş ve son dönemin en fa’al hattatlarından biri olmuştu.

 

Sülüs, celî sülüs ve ta’likte mahâret-i kâmile sahibi olan Abdülfettâh Efendi, sülüs ve nesihi Mustafa Şâkir Efendi’den meşk ederek H. 1247/M.1832’de icâzet almış olduğu menkul ise de, Kebecizâde Mehmed Vasfî Efendi’nin silsilesinde Laz Ömer Vasfî Efendi’nin tilmizleri arasında zikredilmektedir. Ressâmlık ve hâkkâklıkta da yetenekli olan Abdülfettah Efendi, büyük mahâret göstermiş olduğu celî sülüste, başlarda Mahmud Celaleddin Efendi‘nin ekolüne bağlı kalmışsa da, daha sonra Mustafa Rakım’ın yolunu benimsemiş ve bî-hakkın onun mertebesine ulaşmıştır.

<

p style=”text-align:left;”>Hızlı ve seri yazması ile müştehir olan Abdülfettâh Efendi’nin mufassal terceme-i hali ile birçok mebânîde karşımıza çıkan kitâbe ve yazılarından oluşan eserlerini incelemek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

Abdülfettâh Efendi

 

 


Hezarfen Bir Hattat: Abdülfettâh Efendi” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s