Hüsn-i Hattın Sultanı: Sultan Mahmud

Sadece Osmanlı tarihinde değil, Türk hat san’atı tarihinde de mühim bir yere sahip olan Sultan Mahmud Hân, devletin eski gücünden uzak olduğu bir dönemde tahta çıkmış ve cülûsundan vefâtına kadar türlü gâ’ilelerle uğraşmak mecburiyetinde kalmıştı. Ancak devletin ıslâhı için cesur hamlelerde bulunmaktan hali kalmamış ve büyük bir azîm ve gayret ile devleti ma’mur ve bayındır kılacak tedbirler alarak, devletin ömrünü uzatmıştır.

H. 19 Rebi’ü’l-âhir 1255/M. 1 Temmuz 1839 tarihinde vefât etmiş olan Sultan Mahmud, şehzâdelik zamanında Kebecizade Mehmed Vasfi Efendi‘den aklâm-ı sitte meşketmiş, ayrıca başka hattatlarla da istişârelerde bulunarak, hüsn-i hattaki mahâretini arttırmaya çalışmıştı. Ancak hat san‘atındaki gerçek kimliğini, uzun müddet sohbetinde bulunan Mustafa Râkım Efendi sâyesinde bulmuştu.

Türlü sıkıntıyla üstesinden gelmeğe çalıştığı devlet işlerinden bir nebze olsun uzaklaşabilmek için olsa gerek, hüsn-i hatla seleflerinden daha fazla ilgilenmiş olan Sultan Mahmud’un, yazdığı levhâları tezhibleterek selâtin camilerine vakfetmiş olduğu bilinmektedir. Eserlerinden, Râkım-ı sânî” denilebilecek derecede kudretli bir kaleme sahip olduğu anlaşılan Sultan Mahmud’un mufassal terceme-i hali ile eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Sultan Mahmud


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s