Hüsn-i Hattın Aykırı Üstâdı: Mahmud Celâleddîn Efendi

Osmanlı hat san’atında kendi namıyla anılan bir ekol oluşturmayı başarabilmiş müstesna hattatlarından biri olan Mahmud Celâleddîn Efendi’nin Dağıstan’da başlayan hayat hikayesi, İstanbul’da büyük bir başarı hikayesine dönüşmüştür. İlk yazı derslerini “Ak Molla” nâmıyla ma’ruf Ömer Efendi ile Abdüllatîf Efendi’den alan Mahmud Celâleddîn Efendi, bilâhare Yamakzâde Sâlih Efendi ile Konyalı Ebû-bekir Râşid Efendi’den de meşk almak istemişse de, her ikisi tarafından da reddedilmişti.

Bunun üzerine kendi kendisinin hocası olup Şeyh Hamdullah ve Hâfız Osman’ın eserlerinden faydalanarak, sülüs ve nesihte şahsına özgü bir tarz sahibi olan Mahmud Celâleddîn Efendi, bilhassa tabiatındaki sertliği ve inatçı kişiliğini yansıtan bir keskinliğe sahip olan celî yazısı ile Türk hattatları arasında müstesna bir yere sahip olmuştu. Ancak mu’asırı Mustafa Rakım Efendi’nin üslûbu yanında donuk ve sert kalan bu üslûp, tıpkı Ahmed Karahisârî’nin üslûbu gibi, hat san’atında nev’-i şahsına münhasır müstesna bir yere sahip olmakla beraber, birkaç halifesi ile sınırlı kalmış ve yürümemiştir.

Bununla birlikte son derece kudretli bir ele sahip olan Mahmud Celâleddîn’in, kendi yolunu çizmek yerine Şeyh Hamdullah ile başlayıp Hâfız Osmân ile olgunlaşan klasik yazı ekolünde ilerlemiş olması halinde, Osmanlı hat san‘atının zirve isimlerden biri olacağı şüphesizdi. Onun müstesna hayat hikayesi ile hat san ‘atında önemli bir yere sahip olan eserlerini görmek için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz:

Mahmud Celâleddîn

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s