Hattın Beyefendisi: Muhsinzâde Abdullah Hamdî Bey

Osmanlı hat san’atında beyefendi kişiliği ile meşhur olan Muhsinzâde Abdullah Hamdî Bey, Menşe-i Küttâb-ı Askerî hüsn-i hat mu’allimi olup “reisü’l-hattâtîn” ünvânına sahip değerli bir hattat idi. Daha sıbyân mektebinde iken başlamış olduğu hüsn-i hattı Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin taht-ı tedrisi altında mükemmele ulaştırmıştı. Sadece hüsn-i hat sahasında da değil, dönemin kültür ve san‘at hayatının önemli simâlarından olan hocasının meclisinde, edebiyât ve musikîde de emsâlsiz tecrübeler elde etmişti.

Kazasker Efendi’nin vefâtında mezartaşını yazma şerefine de na’il olan Muhsinzade Abdullah Hamdî Bey, hocasının hanesinde tanıştığı Şefik Bey’le ölene değin süren muhabbetleri sayesinde, hat san’atının mümtaz hattatları arasına girmişlerdi. 20 Ağustos 1899 tarihinde inme nedeniyle vefât etmiş olan Abdullah Hamdi Bey Eyüp Sultan Türbesi civârında medfundur.

San ‘at yaşamı boyunca pek çok asara imza atıp Hasan Tahsîn Efendi, Azîz Rıfa’i, Nûrî Korman gibi değerli hattatlar yetiştirmiş olan Abdullah Hamdî Bey’in mufassal terceme-i hali ile eserlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Muhsinzâde Abdullah Hamdî Bey

 

 

İsmail Orman

14 mart 2016  

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s