Osmanlı Hat San’atının Son Üstâdı: Sâmî Efendi

Türk hat san’atının şüphesiz en önemli isimlerinden biridir Sâmî Efendi. Dîvân-ı Hümâyûn Mühimme Kalemi’ndeki mesâ’îsi esnâsında aldığı “Sâmî” mahlâsı ile nice asara ketebe düşmüş olan hattatımız, Boşnak Osmân Efendi’den öğrenmiş olduğu hat san’atında, Mustafa Râkım Efendi’nin en değerli tilmizlerinden olan Mehmed Şâkir Recâ’î Efendi, Yesarizade Mustafa İzzet Efendi, Bekir Nâsih Efendi, Ebû-bekir Mümtâz Efendi gibi zamanın ünlü hattatlarından istifade ederek, hutut-ı mütenevvi’ada üstâd mertebesine erişmiş idi.

ismail orman-hattatlar sofası
Sâmî Efendi’nin “Kelime-i Tevhid” Levhası

Bilhassa sülüs ve celisi ile celi ta’likte zamanının yeganesi olan Sâmî Efendi, bu münasebetle hattatlar arasında “reisü’l-hattâtîn” addedilirdi. Ayrıca nice zaman uhdesinde bulunan tuğrakeşliği de zirve noktasına taşımıştı. Özellikle 1893 yılından sonra san ‘atında kemal mertebesine ulaşmış olan Sâmî Efendi, İsmâ‘il Zühdî Efendi’nin bir murakka’ından etkilenerek, “Mustafa Râkım’ın eksiklerini tamamlamış” ve onun ve ağabeyi İsmâ‘il Zühdî’nin adetâ hülâsâsı olan kendine mahsus şivesini ortaya koymağa başlamıştı.

Özellikle celî yazılar üzerine yoğunlaşmış olan Sâmî Efendi’nin son derece titiz çalıştığı bilinmekteyse de, ardında bir hayli asar yadigar bırakmıştır. İstanbul’un birçok camisinde kağıd ve taş üzerine işlenmiş yazıları bulunan hattatın, değişik mezarlıklarda yazısı bulunan çok sayıda mezartaşı ile müze ve özel koleksiyonlarda da elvah-ı nefisesi mevcuttur.

Sâmî Efendi’nin Türk hat san’atında çığır aşmış olan san’at yaşamı ve mufassal terceme-i hali ile eserlerini görmek için tıklayın

 

İsmail Orman

3 mart 2016


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s