Ta’likin Solak Dehası Mehmed Es’ad Yesârî Efendi

Vücûdunun sağ tarafının yarısı felçli ve sol tarafı da son derece güçsüz olmasına rağmen, hüsn-i hatta hevesle sol eliyle yazı yazmağa çalışarak, ta’lik hattında “İmad-ı Rum” pâyesini elde etmeyi başarmış bir dehâ olan Mehmed Es’ad Yesârî Efendi’nin hayatı, fiziksel kusurları nedeniyle büyük zorluklar içinde geçmişti. Taşrada ve İstanbul’da kadılık hizmetlerinde bulunarak geçimini sağlamağa çalışan bu değerli hattat, ancak Sultan Mustafa Hân-ı Sâlis zamanında hakettiği değeri görmeğe başlamıştı. 

mehmed-esad-yesari-1-hattatlar-sofasi
Mehmed Es’ad Efendi’nin Celi Ta’lik Besmele Levhası

Türk tarzı ta’lik hattının tekâmülünde önemli bir kilometre taşı olan üslubunu da bu huzur ve refah ortamı içinde ortaya koymuş olan Mehmed Es’ad Yesârî Efendi, o zamana değin İran tarzının etkilerini barındıran hatt-ı ta’like Türkler’in zarâfet ve azametini katmayı başarmıştır. Ondan aldığı ilhâmla üslubunu daha da ileri taşıyacak olan oğlu Yesârîzade Mustafa İzzet Efendi’nin de hocası olan bu değerli hattat, konunun mütehassısları tarafından Türk ta’lik hattının hazırlayıcısı olarak kabul edilmektedir. 

mehmed-esad-yesari-2-hattatlar-sofasi
Mehmed Es’ad Efendi’nin Celi Ta’lik Kıt’ası

Türk zevkini yansıtan kendine özgü şivesi sayesinde “İmad-ı Rum” lakabı ile anılmaya başlayan Mehmed Es’ad Yesârî Efendi için, meşhur ta’lik hattatlarından Şeyhü’l-islâm Veliyyüddîn Efendi’nin, “Cenab-ı Hakk, bu zâtı bizim enf-i istikbârımızı kırmak içün göndermişdir.” dediği menkuldür. Doğuştan gelen kusurlaına rağmen hatt-ı ta’likte bu denli kudret ibraz edebilmeyi başarmış olan Mehmed Es’ad Efendi’nin mufassal terceme-i hali ve müstesna eserlerini görmek için tıklayın

 

 

İsmail Orman

4 mart 2016  

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s