Hatt-ı Ta’likin “Kazasker”i Mustafa İzzet Efendi

Türk hat san’atındaki asıl şöhretini sülüs ve nesihte ibraz eylediği kudrete borçlu olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Yesarizade Mustafa İzzet Efendi’den mücaz olduğu ta’likte de nice asar-ı bedi’a vücuda getirmiştir. Ta’like, hüsn-i hatta nâm salmaya başladıktan çok sonra, Sultan Mahmud’a ser-mü’ezzin olduğu tarihlerde başlamış olan Mustafa İzzet Efendi’nin, sonradan dahil olduğu bu vadide, devrinin en önemli ta’lik hattatı olan hocası seviyesinde olmasa da, ibrâz-ı kemâl etmiş olduğuna asarı şahittir. 

kazasker5-hattatlar-sofasi
Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin Celi Ta’lik Levhası

Bilhassa bu dönemde kaleme aldığı, hâlen Sabancı Koleksiyonu’nda bulunan bu mushâf-ı şerîfi ile İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi’ndeki delâ’ilü’l-hayrâtı hatt-ı ta’likteki mahâretinin en büyük delilleridir. Ancak sonraları daha ziyâde celî ta’lik üzerine yoğunlaşarak, Dolmabahçe Sarayı ile yanındaki Küçük Mecîdiye Cami’nin, Hırka-i Şerîf Cami, Nallı Mescid ve Ali Paşa Mescidi’nin inşâ kitâbelerini kaleme almış olan Mustafa İzzet Efendi, Sultan Mahmud’un emriyle, ashâb-ı kirâmın İstanbul’un muhtelif yerlerinde bulunan kabir ve türbeleri tecdîd edildiğinde, inşâ kitâbelerini yazma şerefine nâ’il olmuş ve tamamının kitâlerini ta’lik hattıyla yazmıştır. 

kazasker13-hattatlar-sofasi
Kazasker Efendi’nin Celi Ta’likle Muharrer Bir İnşa Kitabesi

Aklam-ı sittede ta’likte zamanının mümtaz hattatlarından biri olan Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin mufassal terceme-i hali ile tüm eserlerini görmek için tıklayın

 

İsmail Orman

9 mart 2016   


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s