Hüsn-i Hattın Askeri: Kazasker Mustafa İzzet Efendi

Türk hat san‘atında “Kazasker Efendi” nâmıyla tanınan Mustafa İzzet Efendi, hattatlığı yanında musıki-şinaslığı ile de dönemin san’at ve kültür hayatının en ma’ruf simalarından biri idi. İstidadındaki fevkalade yetenekler sayesinde daha küçük yaşında olduğu halde dikkatleri üzerine çekmiş ve bu sayede değerli zevatın himayesinde mükemmel bir eğitim almıştı.

 

kazasker3-hattatlar-sofasi
Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin Sülüs ve Nesihle Muharrer Kıt’ası

Ancak her büyük san ‘atkar gibi, arayış içinde geçen inişli çıkışlı bir gençlik devresi geçirmiş olan Mustafa İzzet Efendi, Sultan Mahmud’un lütûf ve iltifâtına nâ’il olmakla durulmuş ve hat san’atına damgasını vuracak olan olgunluğa kavuşmuştur. Ancak asıl büyük şöhretini Sultan Abdülmecîd’in sâyesinde kazanmış, onun tesiriyle yönelmiş olduğu Mahmud Celaleddin Efendi ekolünün izlerini taşıyan şahsına özgü şivesi ile Türk hat san’atı tarihinde müstesna bir mevki’e kavuşmuştur. 

kazasker4-hattatlar-sofasi
Kazasker Mustafa İzzet Efendi’nin Celi Sülüs Levhası

Aklâm-ı sitteyi Çömez Mustafa Vâsıf Efendi’den meşketmiş olan Mustafa İzzet Efendi’nin, san‘at yaşamı boyunca 11 mushâf-ı şerîf ve hemen hemen bir o kadar Delâ’ilü’l-hayrât, 30’dan ziyâde En’am-ı Şerif, 200’den fazla hilye-i sa’adet ve pek çok kıt’a ve murakka’ yazmış olduğu tespit edilmiştir. Eserleri Türkiye’nin ve dünyanın en önemli müzelerini süsleyen Mustafa İzzet Efendi’nin Ayasofya Cami’nde asılı duran İsm-i Celâl, ism-i Nebevî, dört halifenin isimleri ile Hasan ve Hüseyin’in isimlerini ihtivâ eden elvâh-ı celîlesi ise, hüsn-i hattaki kudretinin timsâlleridir.

 

 

İsmail Orman

8 mart 2016  

 


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s