Yazıyı Hıfzeden Hattat: Hâfız Osman

Hüsn-i hatta Büyük Derviş Alî’den aklâm-ı sitte meşketmeğe başlayarak adım atan ve 1659 yılında, henüz onsekiz yaşında olduğu halde hocasından icâzet almış olan Hafız Osman’ın kaderi, Suyolcuzâde Eyyubî Mustafa Efendi ile tanıştıktan sonra tümüyle değişmiştir. Ondan aldığı ilhamla hüs-ı hattın dekayıkına vakıf olduğu gibi, Nefeszâde Seyyid İsmâ‘il Efendi’ye de devam ederek aklâm-ı sitteyi yeni baştan meşketmişti. Üç farklı menbadan beslediği bilgi dağarcığının, fevkalade istidadı ile tekemmüle ulaşması da gecikmedi: Şeyh Hamdullah’ı taklîden kaleme aldığı kur’an-ı kerim ile “fenâ fî’ş-şeyh” seviyesine erişti.

 Hâfız Osman'ın Bir Kur'anının Serlevhası
Hâfız Osman’ın Bir Kur’anının Serlevhası

Ancak asıl büyük değişim daha yaşanmamamıştı. 1672’de Kahire’ye, 1676’da da Hac farîzasını ifâ etmek üzere Hicâz’a yapmış olduğu seyahâtlerde elde ettiği muhteşem bilgiler neticesinde hüsn-i hatta çığır açacak bir tebeddüle yönelen Hafız Osman, Şeyh Hamdullah üslubundaki Yâkut etkisini tamamen izale edip harflerin gövde ve duruşlarını ta’dîl ederek son derece rafine bir hâle getirdi. Türk hat san‘atında yüzyıllarca etkisini sürdürecek olan bu yeni üslûb ile şöhretine şöhret katan Hâfız Osman, çağdaşları nazarında büyük takdir topladığı gibi, 1694 yılının sonlarında Sultan II. Mustafa Hân’ın hat mu’allimliğine ta’yin edilerek, büyük bir ihsana na’il olmuştu.

Sultan Mustafa’nın yazı yazarken hokkasını tutacak kadar saygı gösterdiği Hâfız Osman’ın, basit bir derviş gibi süs ve gösterişten uzak hayatı hakkında daha fazla bilgi almak ve eserlerini görmek için tıklayın

 

 

 

 

 

İsmail Orman

3 Şubat 2016

 

 

 

Kaynakça

Kemal Çığ, Türk Hattatları, ss. 109-116; Sicill-i Osmanî, III, ss. 421-422; Meşhur Hattatlar, ss. 124-129; Gülzâr-ı Sevab, s. 23; Devhâtü’l-küttâb, ss. 36-37; Tuhfe-i Hattâtîn, ss. 301, 308; Hat ü Hattâtân, ss. 121-123; Meşâhir, I, s. 96; Hat Sanatı Tarihi, ss. 64-70, 110-111; Meşhur Adamlar, s. 130.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s